banerNutwNew

W piątek 24 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii pod Tekstem na spotkanie z Beatą Halicką, autorką książki ,,Życie na pograniczach" i bohaterem tej niezwykle ciekawej biografii - Zbigniewem Anthony Kruszewskim.

W największym skrócie jest książka o ludziach żyjących na emigracji, którym udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach. Jednym z nich jest Z. A. Kruszewski (rocznik 1928), niezwykle barwna i nietuzinkowa postać. Harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i

politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso, który spotkał na swojej drodze liczne granice. Najdłużej zatrzymał się nad rzeką Rio Grande, granicą pomiędzy USA a Meksykiem. Praca na tamtejszym Uniwersytecie Teksańskim w El Paso, a także wcześniejsze doświadczenia życiowe spowodowały, że Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i wiodącą postacią studiów o pograniczach (border studies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego biografia to więc losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.Autorka ,,Życia na pograniczach" jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym. Jest doskonale znana naszym czytelnikom. 16 października 2015 r. spotkała się z nimi w Galerii pod Tekstem, gdzie prezentowała swoją książkę ,,Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48", za którą otrzymała Nagrodę Identias 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku.
 
Spotkanie odbędzie się w Galerii pod Tekstem, początek o godz. 18.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!Ze wstępu książki ,,Unikalność biografii profesora Kruszewskiego – przedstawiona w książce Beaty Halickiej – polega także na tym, że bardzo często bez upiększania i bez autocenzury pokazuje ciemne strony polskich losów w ubiegłym stuleciu. Znajdziemy tu gorzkie refleksje o powstaniu warszawskim i sytuacji w obozach jenieckich, o egzystencji Polaków po wojnie w Wielkiej Brytanii, a także o trudnych pierwszych krokach w Chicago i sporach wśród polskiej emigracji w USA. Wydaje się, że nic tu nie jest upiększone i przypudrowane. (...) Wszystko zostało skomponowane w całość z dużym talentem literackim i wytrawną umiejętnością prowadzenia czytelnika przez meandry opowieści (...).
Książka Beaty Halickiej mocno narusza liczne obecne dzisiaj stereotypy i – jak sądzę – może dostarczyć poważnej argumentacji w dyskusjach nad złożonymi losami Polaków w ubiegłym stuleciu. Warto również podkreślić, że książka ta jest doskonałym przykładem świetnej biografii naukowej, mieszczącej się kanonie dzieł z akresu historii nauki. Stąd decyzja, aby znalazła się w serii ,,Fontes Rerum ad Historiam Scientiae Spectantium", jako jej kolejny tom. Mam nadzieję. Że wejdzie do kanonu klasycznych biografii uczonych".

Prof. Leszek Zasztowt