banerNutwNew

Październik w Bibliotece...

* 18 października (piątek), godz. 18.00 w Galerii pod Tekstem – spotkanie z WOJCIECHEM KONDUSZĄ, autorem takich książek jak ,,Mała Moskwa” czy ,,Legniccy Cyganie – Romowie”. Na spotkaniu promocja książki ,,Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce”.

 

Rok temu, we wrześniu, minęło 25 lat, jak ostatni żołnierze radzieccy opuścili Legnicę. Tym samym Polska wyzwoliła się spod zależności od Rosji. Wojska radzieckie stacjonowały w Polsce pół wieku. Żołnierze rozmieszczeni byli w 39 garnizonach, w Legnicy mieścił się sztab

Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. W książce „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce” W. Kondusza postanowił opowiedzieć o codziennym życiu garnizonów, o tym co działo się za szczelnymi murami wojskowych miasteczek i co przed pół wieku było pilnie strzeżoną tajemnicą. Jest to zarazem wielowymiarowa opowieść o codzienności Związku Radzieckiego - w pomniejszonej skali tworzyły go eksterytorialne garnizony w Polsce - i mentalności jego mieszkańców w okresie powojennym, a także o formowaniu „nowego typu człowieka” - homo sovieticusa.

Wojciech Kondusza jest doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim nauczycielem akademickim i pracownikiem administracji samorządowej. Jest również badaczem lokalnego życia społecznego i politycznego oraz historii stacjonowania w Polsce Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Opublikował z tego zakresu wiele książek, artykułów naukowych i publicystycznych, m.in.: „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”, „Śladami Małej Moskwy”, „Sabadach i jego Muzeum Armii Radzieckiej”.Jest także prezesem stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii pod Tekstem, wstęp wolny.

* 24 października (czwartek), godz. 18.00 w Galerii pod Tekstem – spotkanie z HALINĄ GROCHOWSKĄ, laureatką nagrody Lubuski Wawrzyn Literacki, autorką książek: ,,Pokłon”, ,,Poklask” i ,,Poprawiny” przedstawiających losy repatriantów na Ziemiach Odzyskanych tuż po wojnie, a potem w PRL-owskiej rzeczywistości w latach 60., 70. i później;

* 28 października (poniedziałek), godz. 16.00 w Czytelni Regionalnej – KAWIARENKA SZACHOWA;

*30 października (środa), godz. 16.30 w Czytelni Regionalnej – Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Czytamy książkę ,,Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy.

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework