banerNutwNew

"Społeczeństwo wiedzy-mit czy szansa dla Polski?"

W Konferencji "Społeczeństwo wiedzy-mit czy szansa dla Polski?", która odbyła się w dniach 9-10 stycznia 2009r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie, udział wzięła Prezes Nowosolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Ludmiła Rudziakowicz.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele polskiego rządu, Sejmu, Unii Europejskiej, instytucji edukacyjnych, samorządów i organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych prelegentów byli:
Bronisław Komorowski – Marszałek Sejmu RP
Grażyna Staniszewska - posłanka Parlamentu Europejskiego oraz koordynator Programu Interklasa
Jan Figel - Komisarz UE ds. edukacji, kształcenia, kultury i młodzieży
Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej
Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Jacek Murawski - Dyrektor Generalny Microsoft Polska

Konferencję rozpoczął Marszałek Bronisław Komorowski. Po krótkim wstępie głos zabrała organizatorka, posłanka Parlamentu Europejskiego Grażyna Staniszewska, która podkreśliła, że celem spotkania jest przedyskutowanie problemów związanych z tworzeniem się w Polsce "innowacyjnego społeczeństwa wiedzy". "Jesteśmy dużym krajem i wydaje nam się, że wszystko samo przyjdzie. Nic samo nie przyjdzie, warto dostrzec, że małe kraje jak Estonia czy Słowacja szybko się mobilizują i pędzą do przodu, a my zaczynamy odstawać. Polska zgubiła swoją szansę rozwoju i musi znaleźć drogę jak dogonić resztę Europy" mówiła Staniszewska. Dodała, że w Polsce poważnym problemem nadal jest brak zwyczaju powszechnego korzystania z internetu. "W Polsce korzystanie z tzw. narzędzi teleinformatycznych jest dwa razy niższe od średniej europejskiej- powiedziała i zaznaczyła, że kluczem może okazać się inwestowanie w edukację dla ludzi starszych."
W dalszej kolejności głos zabrał Jan Figel, Komisarz Unii ds. Edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży. Jak się wyraził, nie czuje się w Polsce gościem, a członkiem tej samej Wspólnoty. Obok sensownych pomysłów dotyczących kreatywności, wspólnych wartości, padły przykłady sukcesów programów unijnych. Na liście programów wymieniono też projekt Leonardo. Ten projekt powstał, by pomagać w kształceniu zawodowym członków Wspólnoty. Jan Figel, wygłosił wykład "Społeczeństwo wiedzy – przyszłość Europy?" Na naukę nigdy nie jest za późno - przypomniał komisarz. W jego opinii to stare powiedzenie, dziś zyskało nowy wymiar, bo kontynuowanie nauki w starszym wieku jest nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne. W sytuacji, gdy starzeją się europejskie społeczeństwa, młodzi ludzie, wchodzący dopiero na rynek pracy, nie będą w stanie wypełnić jego luk. Komisarz Jan Figel podkreślał, że Polska powinna rozwijać strategię uczenia się przez całe życie, powinna też ułatwiać dostęp do wyższej edukacji, tym, którzy do tej pory byli z niej wykluczeni.
Wystąpienie Katarzyny Hall było dość ogólne, w którym przypominała o zmianach w systemie edukacji, o kolejnych reformach, dostosowywaniu się.
Po niej mówiła minister Barbara Kudrycka, która także ogólnikowo przedstawiła sytuacje w szkolnictwie wyższym.
Prezes NUTW Ludmiła Rudziakowicz wzięła udział w dyskusji panelowej, podkreślając, że bolączką naszą jest, brak środków finansowych na utrzymanie i rozwój placówki, zakup podstawowego sprzętu biurowego, na zatrudnianie etatowych pracowników obsługujących coraz większą działalność administracyjno – finansową UTW. Wszystkie te prace wykonujemy społecznie, chociaż niejednokrotnie zaczyna nas to przerastać, brakuje sił, czujemy satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku … bycia społecznikiem. Jednakże sprawą priorytetową winno być obligatoryjne dofinansowanie przez państwo, miasto czy starostwo placówek UTW, które dają możliwość kształcenia ustawicznego ludziom starszym.

{phocagallery view=category|categoryid=117|limitstart=1|limitcount=3}

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework