banerNutwNew

Państwo, które nie potrzebuje wzorować się na innych. Wyjątkowy kraj w całej Europie.  Szwajcaria to niewielki 8,5-milionowy alpejski kraj, położony pomiędzy

Niemcami, Francją, Włochami, Austrią i Liechtensteinem. W sensie formalnym według szwajcarskiego prawa nie istnieją mniejszości językowe, ale równorzędne języki. Dotyczy to języków oficjalnych (francuski, niemiecki, włoski), jak i języków narodowych (francuski, niemiecki, włoski, retoromański). W żadnym kontekście, czy to oficjalnym czy symbolicznym, prawo nie konstytuuje zasady zależności jednego języka wobec drugiego. Społeczeństwo Szwajcarii stanowi wzór symbiozy różnych kultur i narodów.

Teren Szwajcarii jest głównie górzysty - obejmuje  Alpy na południu z  lodowcami ok. 60 % powierzchni kraju.

W Szwajcarii takim miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Zermatt u podnóża Matterhorn (4478m n.p.m.) - jednej z najczęściej fotografowanych gór na świecie. Zermatt jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii. Jest też jednym z największych ośrodków sportów zimowych oraz wspinaczek górskich w tym kraju. W mieście zabroniony jest ruch pojazdów spalinowych. Kursują po nim pojazdy elektryczne (przeważnie akumulatorowe) i dorożki konne. Do Zermatt nie prowadzi żadna ogólnodostępna i utwardzona droga. Duże parkingi samochodowe znajdują się w pobliskiej miejscowości Täsch. Do Zermatt można dojechać elektryczną kolejką zębatą kursującą na trasie Visp - Stalden - Täsch - Zermatt lub Glacier Expressem z St.Moritz i Davos do Zermatt.. W Zermatt znajduje się szereg kolejek linowych m.in. najwyżej położona kolejka w Europie na Klein Matterhorn oraz zębata kolejka naziemną na Gornergrat.

Turystów tutaj można spotkać z różnych stron świata: Europy, Afryki i Azji.

Dla potencjalnego turysty Szwajcaria jest bardzo droga. Na parę dni warto jednak było zatrzymać się w Täsch i pociągiem dojeżdżać do Zermatt, a później kolejką w góry. Tam na górze na Matterhorn Gletscher 3883 m n.p.m. można zobaczyć, co oznacza ocieplenie klimatu na przestrzeni dziesiątków lat.

W kolejnym dniu wjazd najwyżej położoną kolejką gondolową w Europie na górną stację kolejki na wysokości 3820 m. z widokiem na obok Klein Matterhorn (Mały Matterhorn) 3883m. n.p.m. to moc silnych wrażeń i emocji.

W kolejnym dniu chwila spędzona nad jeziorem Genewskim została utrwalona na zdjęciu z wieloma żaglówkami. Ten dzień był upalny z temp. 38 stp. Tutaj głównie było słychać j.francuski.

Następnym dzień to wycieczka z Täsch pociągiem, a poźniej kolejką do Furi (1850 m n.p.m). Na górze słoneczna pogoda i nieco pod górę ścieżka prowadziła przez las. Na tablicach edukacyjnych informacja o miejscu lodowca w 1898r. Tylko ok. 120 lat później, a koniec języka lodowca kończy się dużo wyżej. Na końcu lasu na drodze staną wiszący most 90m nad ziemią przez dolinę. Spotkanie z takim mostem "twarzą w twarz" stawia pytanie! Iść, czy nie iść? – oto jest pytanie! Takiego spotkania już nie będzie. Taktyka jest taka - nie patrzeć w dół, tylko patrzeć przed siebie. Najtrudniej było na środku mostu kiedy trochę kołysało. Po pokonaniu „przeszkody” znalazło się wspaniałe miejsce, gdzie na most można było popatrzeć z bezpiecznej odległości.

Wyjazd w Alpy do Szwajcarii to moc wrażeń, piękne widoki, wysokie góry ponad 3000m n.p.m., lodowce i znacznie więcej ludzi niż w Austrii, szczególnie Japończyków.

Tekst i zdjęcia: MiDan

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework