banerNutwNew

Bawaria jest największym i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych regionów turystycznych w Niemczech. Alpy Bawarskie (niem. Bayerische Alpen) – pasmo górskie

w łańcuchu Północnych Alp Wapiennych. Dzielą się na wiele pasm górskich z których najwyższy jest Wettersteingebirge. Do pasma należy najwyższy szczyt w Niemczech Zugspitze (2962 m.n.p.m.).

Leżąca u podnóża Alp miejscowość Garmisch-Partenkirchen znana jest głównie jako ośrodek narciarski oraz jako miejsce gdzie odbywają się zawody w skokach narciarskich, w ramach słynnego Turnieju Czterech Skoczni. Od 1921 roku skocznia w Garmisch-Partenkirchen jest tradycyjnie organizatorem noworocznego konkursu. Pierwsza skocznia olimpijska w Ga-Pa powstała w 1925 roku, mimo że nie była przeznaczona na gospodarza Igrzysk Olimpijskich w tym czasie. W tym roku dokonywany jest jej kolejny remont w przygotowaniu do zimowych skoków narciarskich.

W Garmisch-Partenkirchen znajduje się początkowa stacja kolejki zębatej, którą można dostać się na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze 2962 m n.p.m. (trasa częściowo wiedzie przez tunel wykuty w skale). Kolejka zatrzymuje się na lodowcu na wys. 2600m n.p.m. Następnie kolejką Gletscherbahn można dostać się za 4 minuty na sam szczyt lodowca Zugspitze 2962 m n.p.m. Najwyższa niemiecka góra oferuje schronienie trzem lodowcom i zaprasza do delektowania się niepowtarzalną panoramą 360 0, z której można dostrzec ponad 400 alpejskich szczytów w czterech różnych krajach (Niemiec, Austrii, Włoch i Szwajcarii). Powrót kolejką linową Eibsee-Seilbahn na wysokość jeziora Eibsee 1000 m n.p.m. Zjazd z takiej wysokości w dolinę  kolejką linową zapiera dech, ale może też skutkować silnym bólem uszu - szybka zmiana ciśnienia. Na szczęście po pewnym czasie to mija na dole. Jazda powrotna kolejką zębatą do Garmisch-Partenkirchen 720 m n.p.m. jest już przyjemnością.

Warto mieszkać też turystycznie nie w samym Garmisch-Partenkirchen, ale w uroczej małej miejscowości Farchant, oddalonej od Ga-Pa ok. 5 km. Możliwość bezpłatnej jazdy autobusem na Gästekarte (kartę gościa) nie stanowi żadnego problemu komunikacyjnego.

Wakacyjny pobyt w Alpach w 3 państwach Austrii, Szwajcarii i Niemiec pozwala nie tylko na pozostawienie bardzo silnych wrażeń turystycznych, ale również porównanie turystyki górskiej, komunikacyjnej, organizacyjnej, cenowej i warunków mieszkaniowych.

Tekst i zdjęcia: MiDan

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework