banerNutwNew

2010.06.12 Studenci NUTW wyruszyli na wycieczkę autokarową do Goerlitz. Wycieczka mogła dojść do skutku dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta zadania z zakresu „Upowszechniania i rozwoju kultury fizycznej” – pn. „Rekreacja Seniorów”. Przewodnikiem wycieczki był Andrzej Sieciechowicz,

który ze znawstwem oprowadzał nas po urokliwym mieście i opowiadał o poszczególnych zabytkach. Co mi zostało w pamięci z tego o czym mówił i co zaobserwowałam, przedstawiam poniżej: Polska jest w Schengen, i granice z naszymi unijnymi sąsiadami już nie istnieją. Obok siebie, niczym już nie rozdzielone, funkcjonują zupełnie inne rzeczywistości. Zgorzelec - Goerlitz to już prawie jedno miasto. Zgorzelec - miasto jeszcze trochę zaniedbane chociaż widoczne są remonty elewacji budynków i dróg. Ulica Nowomiejska w Zgorzelcu, a raczej jej fragment przytykający do granicznego mostu - jest już świeżo wyremontowana. Zaraz za Mostem Staromiejskim rzeczywistość jest już zupełnie inna. Goerlitz to czysty Zachód. Wielkie wrażenie robi przede wszystkim różnorodność architektury. Historyczna sylwetka miasta należy do najlepiej zachowanych w całej Europie Środkowej. Niemal 4 tys. starannie odrestaurowanych zabytków świadczy o wielkim bogactwie minionych lat. Wizyta w Goerlitz jest podróżą w czasie. Zaledwie na obszarze kilkuset metrów można tu odkryć skarby z ponad 500–letniej europejskiej historii architektury. Budowlom z okresu późnego gotyku, renesansu, baroku i secesji Gorlitz zawdzięcza swój wizerunek jako arcydzieło zespołu architektury miejskiej. Szczególnie fascynują pochodzące z rożnych epok budynki Starówki z bogato zdobionymi fasadami, artystycznymi sklepieniami i malowanymi plafonami. Miasto powstało w 1071 r. na styku dwóch ważnych europejskich dróg handlowych. Jedną z nich była VIA REGIA, która wiodła od Kijowa do Santiago de Compostela. Od 1995 r. miasto ma anonimowego darczyńcę, który co roku przelewa na miejskie konto pół miliona euro na odnowę Starówki. Wysoko ponad brzegami Nysy wznosi się najwspanialsza budowla sakralna Goerlitz – kościół św. Piotra. Początek budowy jest datowany na XIII w. Ten najbardziej znany kościół miasta mieści słynne na świecie organy – słońce, jedne z najpiękniejszych na północ od Alp. Obok religii chrześcijańskich stałe miejsce w Goerlitz zajmował przede wszystkim judaizm. Poświęcona w 1911 r. synagoga stanowi tutaj jedną z najważniejszych żydowskich budowli sakralnych regionu. Jest ona jedyną w Saksonii nie zniszczoną podczas nocy kryształowej w 1938 r. synagogą i imponującym zabytkiem neoklasycyzmu. Niestety nie mogliśmy wejść do środka.
Święty Grób w Goerlitz jest uważany przez fachowców za szczególnie cenny. Jerzy Emmerich z Goerlitz zlecił budowę tej repliki Świętego Grobu po swoim powrocie z pielgrzymki do Jerozolimy w 1504 r. Nie była ona nigdy ani zniszczona, ani przebudowana, dlatego jest ona bardziej oryginalna niż jej pierwowzór.
Wędrując ulicami Goerlitz nieustanie słyszymy świergot ptaków ukrytych w zieleni drzew. Zastanawiamy się, czy są tu tylko ptaki i turyści? A gdzie są mieszkańcy miasta? Wystarczy popatrzeć na pustostany opuszczonych mieszkań -podpowiada ktoś z boku – wyjechali na zachód.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamek Kliczków zbudowany pod koniec XII w. przez księcia Bolka I - niestety tylko z zewnątrz, gdyż w tym dniu był niedostępny dla zwiedzających. W latach 90 –tych XX w zamek został zakupiony przez osobę prywatną i obecnie znajdują się w nim hotel i Centrum SPA i Rekreacji. Jeszcze tu kiedyś wrócimy!
Nie sposób opisać wszystkich wrażeń, jakie towarzyszyły nam na tym kolejnym integracyjnym wyjeździe. Więcej proszę obejrzeć w galerii zdjęć prezentowanych przez fotoreporterów NUTW Teresę i Eugeniusza Kamińskich i Zenona Sieberta.
Wrażenia opisała: Teresa Kamińska

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework