banerNutwNew

W dn. 3.07.2021 spotkała się spora grupa osób chętna wędrowania po ulicach naszego miasta śladem miejsc dawnych restauracji i barów. Nawet tych przed II wojną światową. Urząd Miasta realizował to zadanie, a pomysł i spacer prowadziła p.Wanda Świdzińska. Grupa zebrała się przy dworcu kolejowym,

czyli pierwszej restauracji dworcowej.  Wspominano wspaniały bigos w tej restauracji. Kolejna restauracja - hotel - sala taneczna była przed wojną przy kinie „Odra”, a trochę dalej bar „ Pod Bykiem” i na ul. Zjednoczenia  restauracja „Kulawy Paweł”,  kawiarnia „Kopciuszek” (o którym wspominała Kamila) i naprzeciwko „Kopciuszka”  potocznie nazywana „Student” od nazwiska właściciela. Później krótki odpoczynek przy stolikach obecnej ”Wanilii”, ze wspominkami o „Murzynku”. Na ul. Pocztowej kiedyś też był bar „Pod trumienką”.  Spacer zakończył się w miejscu gdzie, w latach trzydziestych XXw., podczas brukowania niewielkiego placu, na którym zbiegają się ulice Odrzańska, Kościelna i Arciszewskiego, postawiono tam studnię z półokrągłą kamienną ławą. Ozdabia ją figura rybaka w butach sięgających do kolan i w kapeluszu, trzymającego w lewej ręce sieć rybacką, a w prawej rybę. Obok kiedyś była gospoda „Pod Złotą Gwiazdą”, w której zatrzymywali się rybacy pływający barkami i statkami  po Odrze.

Były też niespodzianki np. coś słodkiego i nie tylko.

Można pogratulować inicjatorom takiej formy poznania historii naszego miasta. Planowany jest też następny spacer po mieście.

Przeczytaj artykuł „Urok przedwojennych restauracji. Tego nie możecie pamiętać”.  Kliknij!

 

 

 

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework