banerNutwNew

„Kapelusiki” witają studentów NUTW w nowym roku akademickim 2021/22 . Informujemy iż wracamy do pracy wypoczęci i zadowoleni z udanych wakacji, Nasze plany to cotygodniowe spotkania , w każdy wtorek danego miesiąca.

                                                                                                                                                    

Ustaliliśmy iż spotkania te będą tematyczne i przygotowywane przez poszczególnych uczestników .
I tak na pierwszym spotkaniu w dniu 7 września br poznaliśmy historię Otynia, opracowaną i przekazaną uczestnikom przez naszą koleżankę Ludwikę E.. Zadanie odrobiła na 6 + brawo. Oto krótkie streszczenie:

Otyń to miejscowość która liczy ponad 700 lat . Pierwsza wzmianka o mieście to 1313 r. Od 1329- 1945 Otyń posiadał prawa miejskie. O 1945 do 2017 funkcjonował jako wieś.
1 stycznia 2018 roku odzyskuje status miasta.
Obecnie Otyń zamieszkuje około 1800 mieszkańców.
Historie miasta pisały wojny, zmiany właścicieli, ale miejscowość przetrwała.
W 1528 roku miasto otrzymuje herb. O bogatych a czasem dramatycznych losach Otynia dziś przypominają : herb dawnego miasta, kościół, ratusz i ruiny zamku – klasztoru.
Pierwszą potwierdzoną budowlą miejską był kościół – 1332 r. Zanim kościół stał się kościołem wyznania katolickiego, przechodził pod różne wyznania. Sam budynek też kilka razy płonął . Obecnie Kościół w Otyniu pw. Podwyższenia Krzyża Świętego , pełni też funkcję Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Aktu dokonał 08 .12.2005 roku biskup Adam Dyczkowski.
W sierpniu 2012 roku runęła wieża kościelna, którą odbudowano i 8.Xll.2013 roku oddano do użytku. W kościele znajduje się wiele zabytkowych płaskorzeźb , rzeźb i malowideł. Na elewacjach występują epitafia z czasów renesansu i baroku. We wnękach elewacji znajdowały się późnorenesansowe rzeźby przedstawiające Miłość, Wiarę i Nadzieje.
We wnętrzu kościoła widzimy drewniane empory/”balkony”/ renesansowe.
Na terenie obok kościoła zobaczyć można rzeźbę barokową – Św Jana Nepomucena.
W ołtarzu głównym znajduje się figurka Matki Boskiej Klenickiej , która znajdowała się od XV wieku w kaplicy zamkowej w Otyniu.
Zamek –Klasztor powstał na przełomie XlV i XV wieku . Wiek XVl to przebudowa klasztoru, właścicielami wówczas byli Jezuici.
W 1776 roku w pomieszczeniach zamku powstaje Królewski Instytut Szkolny /dla chłopców/.
W latach powojennych budowle klasztorną przeznaczono dla pracowników PPGR. Obecnie dawny klasztor to ruina .
A dla zainteresowanych Historią Otynia , która jest bardzo ciekawa podajemy stronę internetową: htt:/www.otyn.pl>Historia

  Ludwika, Helenay

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework