banerNutwNew

„Piękna nasza Polska cała. Piękna żyzna i nie mała „ to pierwsze słowa patriotycznej pieśni, które są aktualne i dziś , posłużyły nam „Kapelusikom „ do zwiedzania i podziwiania naszej małej ojczyzny jaką jest ziemia nowosolska i lubuska.

W tym tygodniu /14,09,21r/ odwiedziliśmy wieś Kiełcz i Starą Wieś. Historię tych miejscowości przygotowała i pięknie przekazała nasza koleżanka Daniela Sz. A oto krótkie streszczenie:
Wieś K i e ł c z :
Pierwsza informacja o wsi Kiełcz położonej nad rzeką Odrą u ujścia rzeczki Białej Wody w odległości 2 kilometry w kierunku pd. wschodnim od głównej drogi Nowa Sól – Nowe Miastecko , pojawia się w Xlll wieku. Z osady powstaje wieś typu ulicówka rozwinięta na przełomie XVIII – XIX w. w wielodrożnicę o charakterze zagrodowym. Położona na terenie płaskim zwarta zabudowa kalenicowo-szczytowa powstała w XIX i XX w.
W XVI wieku Kiełcz wchodzi w skład majątku ziemskiego Hansa von Rechenberga . W końcu XVI wieku wieś zostaje włączona do królewskiej domeny solnej w Nowej Soli .
W roku 1771 roku we wsi powstaje szkoła ewangelicka.
Rozwój wsi następuje w XIX wieku – istnieje 36 gospodarstw chłopskich, szkoła , do której uczęszcza około 140 dzieci, cmentarz , wiatrak / wiatrak obecnie znajduje się w skansenie w Ochli/ ,kuznia , 2 młyny wodne .
Miejscowość liczy około 677 mieszkańców, część osób trudni się transportem wodnym.
Pod koniec XIX w. we wsi wybudowano dom ludowy i remizę strażacką, obecnie budynek ten adaptowano na kaplicę katolicką.
W latach międzywojennych uruchomiono przeprawę promową przez Odrę.
Po roku 1945 powstają w Kiełczu nowe zabudowania mieszkalne i gospodarcze , powstaje również zakład przetwórstwa drewna.
W 2000 roku we wsi mieszkało około 800 osób , znajdowało się 87 gospodarstw, 18 zakładów produkcyjno usługowych. Po powodzi w 1997 roku zmodernizowano wały przeciwpowodziowe
S T A R A W I E Ś W połowie XVI w powstaje osada przy dawnej przeprawie przez Odrę . Przeprawę używano do przewozu drewna opałowego z lasów znajdujących na prawym brzegu Odry.
W XIX wieku osada rozrosła się do niewielkiej wsi - kolonii. Wybudowanie w pobliżu wsi mostu na Odrze w 1871 roku znacznie zubożyło mieszkańców trudniących się głównie przewoznictwem. Obecnie to piękna rozbudowana wieś, dużo zieleni, ukwiecona. Dużą popularnością cieszy się Winnica „Kinga” i agroturystyka.
„Kapelusiki”

                                                                                                                                                  

 

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework