banerNutwNew

Wycieczka w "Nieznane" w dniu 27.09.2017r. do wyjazd w kierunku Przemęckiego Parku Krajobrazowego położonego przy południowym krańcu granicy pomiędzy województwami lubuskim a wielkopolskim. Odwiedziliśmy:
Kaszczor – pierwsza siedziba zakonu Cystersów, do zwiedzania późnobarokowy kościół

św. Wojciecha z ołtarzem głównym z renesansowym Krucyfiksem, dwa ołtarze boczne oraz późnobarokowa ambona z rzeźbą MBN umieszczoną na zwieńczeniu baldachimu.

Wieleń – późnobarokowa świątynia miejsce pielgrzymek rodzin, powstała z fundacji Cystersów, w kaplicy Męki Pańskiej XVIII krzyż uważany za cudowny. Obecnie świątynia pełni rolę Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Obiektem kultu religijnego jest słynąca z łask gotycka rzeźba Maryi z Dzieciątkiem "Ucieczka Grzeszników" wykonana w 2 połowie XV wieku, będąca celem licznych pielgrzymek.

Przemęt – barokowy kościół pw. Jana Chrzciciela z ołtarzem głównym z 1755 r . Pamiątką po zakonnikach, którzy musieli opuścić te mury na początku XIX w. na skutek kasaty klasztoru przez władze pruskie, są bogato zdobione stalle i tron opacki z czarnego dębu, ustawione obecnie w kaplicach bocznych przy prezbiterium. Na wyposażenie kościoła składa się również kilka zabytkowych ołtarzy, konfesjonały, ławki, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy i wolno stojące figury świętych.

Kluczewo - Agroturystyka "Stara Chata U Kowola" - spotkanie rozpoczęło się w kuźni. Kuźnia była własnością dziadka i ojca Pana Krzysia. Na naszych oczach powstała podkowa, którą otrzymaliśmy w prezencie. W izbie wysłuchaliśmy opowieści Pana Krzysia z jego dziecinnych lat, a później wędrówka po obejściu chaty, spotkanie z kozą i innymi zwierzętami gospodarskimi. Następnie przeszliśmy do "Raju", czyli wiejskiej chaty. Tam było syto i wesoło. Posiłek składał się gorącej zupy pomidorowej, kaszanki, salcesonu, pasztetu, masła swojskiego, sera (pyry z gzikiem), bardzo smacznego chleba biesiadnego, smalcu i ogórków (wszystkie produkty własnego wyrobu). Wszyscy chętnie próbowali prostych wiejskich potraw, ale jak bardzo smacznych. Później rozpoczęły się tańce przy muzyce z chwilą przerwy na słodką niespodziankę w postaci kawy i ciasta. W między czasie była też przejażdżka bryczką. Po koniec naszego spotkania zasadziliśmy drzewko na rekultywowanym wysypisku śmieci.
Uczestnicy wycieczki w "Nieznane" wrócili w wspaniałych i radosnych nastrojach do domu.

Tekst i zdjęcia:
D.Miczulska