banerNutwNew

Na wiosnę 2018r. planowana jest przez NUTW wycieczka do Rogoźnicy (Muzeum Gross - Rosen).  Warto więc przyjść na spotkanie do Biblioteki.

Tekst opracowany przez Miejską Bibliotekę.
Początek tego wyjątkowego spotkania 18.01.2018 o godz. 18.00 w "Galerii pod Tekstem" w Miejskiej Bibliotece. Wstęp wolny. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

Wkrótce przypada 73. rocznica likwidacji nowosolskiej filii obozu Gross Rosen.

26 stycznia przypada 73. rocznica likwidacji nowosolskiej filii obozu Gross Rosen.

Przypomnijmy. W styczniu 1945 r. w obliczu zbliżających się wojsk radzieckich władze SS zarządziły ewakuację więźniów podległych im obozów. Wśród nich znalazła się także nowosolska filia Gross-Rosen – Arbeitslager Neusalz, którego więźniarki niewolniczo pracowały w zakładach Gruschwitza. Szacuje się, że z tysiąca młodych kobiet trasę 42-dniowego marszu śmierci do Flossenburga, a następnie do Bergen-Belsen, przeżyło zaledwie dwieście.

O tych tragicznych wydarzeniach oraz o historii nowosolskiego obozu opartej na bardzo wnikliwych poszukiwaniach źródłowych, materiale filmowym, fotograficznym i kartograficznym opowie Marek Grzelka. Przy okazji opowie on również o swojej wyprawie, kiedy to w 2015 r. powtórzył prawie 500-kilometrową trasę marszu śmierci z Neusalz do Flossenburga.

 

JSN Shine is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework